PREMIERA 24 PAŹDZIERNIKA 2019 →

URODZONY W ŚRODĘ

PREMIERA 24 PAŹDZIERNIKA 2019

cd

Wieści

W październiku

Oto MEMORABILIA! Dwupłytowy album absolutnie niecodzienny. NOWOŚĆ, rzecz wyjątkowa, gratka.
Lider Starego Dobrego Małżeństwa Krzysztof Myszkowski zerknął w przeszłość. W te odległe początki swojej drogi twórczej, w której towarzyszyło mu sporadycznie, dłużej, czy krócej sporo osób, które także obwąchiwały swoją intuicją niejasną przyszłość i wyszukiwały swego miejsca w czasoprzestrzeni, szukając sensu wszelakich życiowych rozgrywek.

Krzysztof zapewne zmagał się z tym pytaniem. Czy wywołać do działania postarzałe i częściowo zapomniane duchy przeszłości? Indywidua niegdyś świetliste przywrócić do życia? Tak? Aby uczyniły raban i ponownie, oszukane nieco wspomnieniową podnietą, niczym obietnicą powrotu do raju (?) młodości, nabrały z nagła w przepalone życiem płuca ożywczego powietrza nadziei, dawnej, przyjacielskiej aury. Zaś uśpione na pozór dusze znów udały motylą zwiewność i lekkość euforycznego muzycznego lotu. Oczywiście z jego bezwiedną niefrasobliwością, i ulotnym (jeszcze?) wdziękiem… w kolorach przeszłości.

Użył Krzysztof Myszkowski jakby fotograficznego i fonicznego, ale i kardiologicznego wywoływacza. Miksował w planach echa głosów z przeszłości z tymi obecnymi, trwającymi w upartym łomocie zdrożnych już serduszek. Trwa jeszcze ich pogłos emanuje, słowem i pieśnią. Wibracja jest szczera, szokująco adekwatna i aktualna. No i dojrzała. Emanuje… tęsknotą za czasem, kiedy wszystko jeszcze było możliwe i niedokonane. Ten wytrawny Artysta schłodził czystą wodą rozsądku i wyczucia, wszystko to, co zebrał i nagrał z nami (2016) w studiu Radia Olsztyn – choć pliki muzyczne, (jak i sami wykonawcy) krążyły pomiędzy Polską i Kanadą, między Wrocławiem i Paryżem oraz na mniejszych dystansach krajowych. Krzysztof dodał utrwalacza, dopieszczając misternie ów mix swoim mitycznym zaśpiewem, muskając swoim dobrotliwym spojrzeniem, wreszcie z gracją upuszczając z rąk, niczym złote monety, by świeciły, pomiędzy kamykami życia, by brzękiem wabiły i przyciągały ciekawość, by wreszcie pozostały w skarbczykach niebanalnej muzycznej kolekcji. MEMORABILIA!!!

Usłyszymy na płycie: Krzysztofa Myszkowskiego, jego druha „muzycznej doli i niedoli” – Andrzeja Sidorowicza – gitarzystę rodzącego się zespołu Stare Dobre Małżeństwo, Jana Hyjka, „inspiratora nazwy Stare Dobre Małżeństwo” i współuczestnika kilku pierwszych koncertów, pierwszego skrzypka zespołu – Marka Czerniawskiego oraz „śpiewającego gitarzystę” – Sławomira Plotę.

Zabrzmią też głosy tych, którzy mieli wpływ na bieg historii SDM i odcisnęli swój ślad, jak to ujmuje Krzysztof Myszkowski: „oprawcy muzyczni z bratnich bądź bliźniaczych formacji spowitych nimbem sławy i świętości – Wacław Juszczyszyn (Wolna Grupa Bukowina), Mikołaj Korzistka (Bus Stop), Zbigniew Stefański (Bez Jacka), Mariusz Wilke (Słodki Całus Od Buby), Piotr Horbulewicz i Krzysztof Pydyński (I z Poznania i z Torunia), Robert Piekarski i Wojciech Koptas (Pod Strzechą) oraz dyżurny bard i strażnik słowa – Piotr Bakal. Głosu płci pięknej bronią Strzeszanki Beata i Monika (po mężach Koptas i Mosionek) oraz Ala Ciebielska (Borutowa) i Angela Gaber (bez Tria)”. Nie zabraknie obecnych członków ZESPOŁU – Bolesława Pietraszkiewicza i Romana Ziobry.
Mogę solennie zapewniać, że wiernych Fanów Starego Dobrego Małżeństwa czeka rzecz, jakiej się nie spodziewają. Wielobarwna, zaskakująca w formach, żywa tkanka poezji i wibracji artystycznej o ogromnej sile działania i wielkiej szczerości. Urozmaicona zawartość albumu płytowego MEMORABILIA, jak i przejawy artystycznej (niekiedy karkołomnie dynamicznej) osobowości uczestników dokonanych współcześnie nagrań są niczym radosny wykrzyknik. Krzysztof Myszkowski niby powraca w przeszłość. Potwierdza teraźniejszość! Lecz czy nagrany materiał nie jest także swoistą klamrą, a zarazem scherzem? Zatem…

Jan Hyjek

 

Okładka Memorabilia

 

CD I

1. Dziewczyna z Północy
2. Komunia
3. Piosenka frustracyjna
4. Według poety
5. Lubię szeptać ci słowa, które nic nie znaczą
6. Powrót
7. Dolina w długich cieniach
8. Cyrk
9. Antyseans
10. Kompozycja
11. Zmierzch
12. Piosenka szalonego jakiegoś przybłędy
13. Szczęście
14. W żalu najczystszym

CD II

1. Smutno
2. Nie brookliński most
3. Polanka
4. Moja piosenka
5. Peronówki
6. Piosenka z fotela
7. Science fiction
8. Żeglarzom
9. I to już wszystko
10. On i ona
11. Obudź się
12. Irlandzki tancerz
13. Ludzie
14. Wygrać w Życie

 

IMG_0807

 

Na fotografii: Jan Hyjek

 

 

Data →
2 Wrz
Hasła →